Problémy se srstí – CDA
Syndrom lysosti u modré barvy Colour Dilute Alopecia – CDA
Před několika lety jsem pro Klub chovtelů italských chrtíků psala s použitím materiálů amerického klubu italských chrtíků (Italian Greyhound Club of America) o problémech se srstí způsobených dilutními geny u šedé/modré barvy a barvy isabel. Protože se v poslední době vyskytly opakované problémy se srstí u šedých a isabel chrtíků, některé dospěly až do formy folikulární dysplazie (kdy postižený pes prakticky nemá na těle srst), určitě bude prospěšné tyto informace zopakovat:
U italských chrtíků (stejně jako i u dalších plemen určitého zbarvení) se vyskytuje problém řídké srsti, která přechází až do holých míst na určitých místech těla. Obvykle se tento problém objevuje u šedě zbarvených (nebo jak někdo používá modře zbarvených) chrtíků nebo u plavých psů s modrým faktorem. Stejně tímto nedostatkem trpí například modře zbarvení dobrmani , výmarští ohaři, jezevčíci, jorkšírové atd. Někdy se tato porucha růstu srsti nazývá alopecie (lysost) barevných mutantů, častěji se ale setkáme s anglickým označením CDA – Colour Dilute Alopecia. Jedinci s touto mutací šedé/modré barvy mají pigment v chlupu rozmístěný nerovnoměrně a v mnohem větších pigmentových granulích, tzv. makromelanozomech, že způsobují křehkost a lomivost chlupu (viz obrázek).
U některých jedinců se chlupy lámou nad úrovní kůže, u jiných vůbec nevyrůstají z chlupových folikulů. Tato nadměrná lomivost vede k vytváření lysých míst. Ulomený chlup kůži navíc dráždí, takže kůže mívá skon k tvoření vřídků, komedonů, případně i k šupinkatění.. Srst takto postižených jedinců je při narození normální a problémy s kůží a srstí se začnou objevovat někdy již od 6 měsíců obvykle v rozmezí 12 měsíců až 3 let. Ztráta srsti se projevuje většinou na hřbetě podél páteře, na zadku, často i na temeni lebky a může přecházet až na kořen ocasu, ocas i stehna. Tmavěji pigmentované plochy a bílé znaky nebývají touto vadou zasaženy. Obecně se tvrdí, že tmavěji zbarvení jedinci – například barva nazývaná tmavě ocelově šedá – bývají touto vadou postiženi méně, méně výrazně nebo se objeví mnohem později než u jedinců zbarvených světleji.
Diagnostikování CDA je možné tehdy, jsou-li vyloučeny jiné příčiny ztráty srsti. Je třeba nejdříve udělat testy na kultury hub, na bakteriální infekce, seškrab kůže pro vyloučení parazitů kůže, a podobně. Je třeba připomenout, že lomivé chlupy způsobené syndromem lysosti mohou druhotně vyvolat bakteriální infekce kůže mechanickým drážděním povrchu kůže. CDA se vyskytuje i spolu s hormonálními problémy. Mikroskopické vyšetření chlupu, přítomnost dilutního (zesvětlujícího) pigmentu a charakteristické znaky chybění srsti pak poruchu růstu srsti potvrdí.
Pozor – během zimních měsíců se může stát, že srst chrtíka prořídne rovnoměrně po celém těle a může se to týkat i jedinců s černou barvou nebo černým faktorem. To nemá s CDA nic společného. Pro tuto nemoc jsou charakteristická lysá místa od krku podél páteře, jak je popsáno výše.
Postižení syndromem lysosti je neléčitelné. Příznaky lze pouze zmírnit péčí o srst, používáním zvlhčovacích přípravků na kůži a speciálních šamponů a antibakteriálním účinkem, doplňky stravy a podobně. V některých zemích, např. USA jsou jedinci s CDA vyřazeni z chovu, přestože genetická příčina této vady není zcela jasná a dědivost také není zcela prozkoumána. V našich podmínkách jde o to, aby chovatelé a majitelé krycích věděli o tomto problému a byli natolik zodpovědní, aby při výskytu této vady, která je vystopovatelná v linii, přestali používat postižené jedince v rámci této linie a nekryli zvířata, která mají k CDA díky šedé/modré a isabel barvě predispozici. Důležité je i informovat majitele štěňat o možném problému. Velkou obezřetnost by měli mít chovatelé při zaměření na chov výhradně modře / šedě zbarvených chrtíků!
© Helena Podaná
13.04.2015. 22:56