Péče o březí a kojící fenu
Začínající chovatel chrtíků může čerpat informace jak pečovat o nakrytou fenu chrtíka a fenku po porodu buď ve všeobecných kynologických příručkách nebo dotazy u zkušenějších chovatelů. Každý má nějaký „svůj“ zaručený postup, ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti. Nemohu postihnout samozřejmě vše, snažila jsem se vyzdvihnout to podstatné. Budu ráda, pokud i další chovatelé přispějí svými postřehy a svými vědomostmi a případně doplní tento můj článek.
Po nakrytí
Fena po nakrytí nevyžaduje nějaké speciální zacházení. Bezprostředně po krytí ji necháme tak hodinku v klidu, teprve pak ji necháme vyčůrat. Obvykle chovatelé po nakrytí fenku převrátí zadečkem nahoru, aby z ní ti budoucí šampioni nevytekli. Je to takový chovatelský rituál a pověra, samozřejmě je to úplně zbytečné, protože obsah ejakulátu je mnohem větší než obsah dělohy, takže zákonitě něco vytéct musí. V první polovině březosti fence nemusíme nijak ulevovat. Necháme jí normální denní zátěž a normální krmení. Nemám zkušenosti se sportovní zátěží nakrytých fen při dostizích a coursinzích, podle informací od cizích chovatelů je vhodné po nakrytí dostihy omezit, což zní více než logicky. Pokud jde o výstavy, dokud se březost neprojeví na tělesných proporcích fenky, dá se samozřejmě na výstavy jezdit, ale chovatel riskuje, že si může přivézt z výstavy nějakou nemoc, která fenku může oslabit nebo ohrozit. Já krmím dospělé psy jednou denně a i nakryté feně dávám první čtyři týdny potravu jednou denně. Krmím granulemi Royal Canin Mini Adult nebo Proplan Adult Small. S těmito značkami má vynikající zkušenosti, takže nemám důvod je měnit a hledat jiné.
Od začátku pátého týdne, kdy je na feně již patrné, jak se zakulacuje, začínám krmit dvakrát denně a během týdne přecházím na krmení pro štěňata nebo pro březí feny (RC Starter). Denní dávku mírně zvýším, tak o třetinu. Feně se snažím dopřát co nejvíce pobytu na čerstvém vzduchu – pokud jsou březí od jara do časného podzimu, mají neustálý přístup z obýváku na velkou zahradu a chodíme na pravidelné středně dlouhé procházky, aby se rozhýbaly. V chladném počasí kromě krátkého venčení na zahradě se aspoň na pár minut jdeme projít, aby se pohybem okysličovala krev a i plody. Samozřejmě, jak to počasí dovolí – v mrazu a dešti procházky zrušíme.
Někdy mají feny v první polovině březosti období nechutenství. Pokud trvá jen pár dní – tři čtyři – nedělám z toho žádné drama, fenka to většinou brzy dožene. Pokud je nechutenství delší a víte, že pro vaši fenu není typické, je samozřejmě důležité se poradit s dobrým veterinářem – chovatelem. Pokud fena mívá období, kdy nechce žrát obvyklou potravu a čeká, jestli nedostane „něco lepšího“, pak v době březosti nezbude nic jiného, než hledat možnosti jiného krmení, ale tato náhrada musí být plnohodnotná! Podle mých zkušeností i fenka, která má tendenci se rýpat v jídle, se koncem pátého a během šestého týdne rozežere natolik, že předchozí nechutenství nezpůsobí žádnou újmu. Ke konci březosti, zhruba od 52. dne přecházím zpět na běžné krmení pro dospělé psy a dávky mírně snížím. Je to proto, aby plody nadměrně nerostly. Porodní váha mých štěňat se pohybuje většinou mezi 200 – 250 g- Pokud má někdo linii, kde jsou porodní váhy výrazně nižší – kolem 170 g, nemusí fenku ani v posledních dnech březosti nijak omezovat.
Délka březosti a váha štěňat
Fyziologická doba březosti je uváděna od 57. do 70. dne. Přičemž 57. den je opravdu ten hraniční, aby štěňata v pořádku přežila. Obvyklá doba březosti je 62. – 63. den. Pokud fenka trochu přenáší, nemělo by to majitele vystrašit. Je dobré vědět, jak rodila matka vaší fenky, většinou dcery kopírují matčiny zvyklosti. Já sama jsem se setkávala s porody 65. den a fenka rodila naprosto dobře a spontánně. Samozřejmě přenášená štěňata stále rostou, takže je třeba být připraven na to, že v pozdějším termínu budou mít vyšší porodní váhu. 66. den březosti bych již navrhovala jít na ultrazvukové vyšetření, zda jsou štěňata v pořádku. A zároveň i klinické vyšetření ukáže, zda se fena již otvírá a chystá k porodu. Porodní váha štěňat se pohybuje obvykle kolem 170 – 200 g. Menší štěňata nejsou výjimkou a jsou životaschopná. Pouze štěňata okolo 110 g a méně vyžadují více pozornosti a péče a je individuální, zda přežijí či ne. Větší štěňata od 220 do 260 g nejsou výjimkou a fenkaje porodí obvykle dobře, za menší asistence zkušeného chovatele. Občas se vyskytnou i štěňata nad 300 g. Tady je už vesměs třeba pomoci zkušeného chovatele nebo veteriníáře, ale i fenky střední velikosti jsou schopny i takto veliká štěňata porodit bez možných císařských řezů.
Porod
Podle příruček fena těsně před porodem nechce přijímat potravu. Moje fenky se vždy najedly, a to i několik málo hodin před porodem. Je to tedy velice individuální. V souvislosti s porodem se hodně diskutuje, zda feně dávat sežrat placenty a plodové obaly nebo ne. Názory se liší. Podle jednoho doporučení se nemají nechávat sežrat, protože pak mohou způsobit průjmy nebo poporodní horečky, podle druhých názorů ano, protože podporují tvorbu mléka. Já jsem převzala doporučení dlouholeté chovatelky afgánů a fenám nenechávám žrát placenty, maximálně jednu (když mi to v průběhu porodu unikne, tak fenku samozřejmě nechám). Nemám žádné problémy s poporodním čistěním fenky, horečkami, ani tvorbou mléka. Fenu po skončení porodu nechám několik hodin (2 – 4) odpočinout. Nejdřív jí dám napít, to i chvilku po skončeném porodu (někdy, pokud je porod delší a je mezi štěňaty delší pauza, dám feně napít i během porodu), a pak jí dám najíst. Misku jí přinesu do pelíšku a přidržím ji, aby měla fenka co největší pohodlí a nemusela vstávat od štěňat. Samozřejmě je potřeba nechat fenku po porodu vyčůrat, většinou jí musím vynést ven, sama nechce jít. Pak se ale ochotně vyprázdní a spěchá zpátky. Také během delšího porodu je dobré nechat fenku vyčůrat a trochu proběhnout – samozřejmě v městských podmínkách je to složitější, než když jen fenku vypustíte z domu na zahradu. Po skončeném porodu fence samozřejmě omyji rodidla, stehna a ocásek od krve a osuším.
Po porodu – kojení
Doporučuju sledovat teplotu feny, zda nemá porodní horečku. Přímo po porodu fenku samozřejmě neměřím, ale den po porodu ano. Pokud je teplota do 39°C, přeměřím fenu další den a pak až za 2 dny, a to stačí – pokud samozřejmě vypadá klidně, dobře žere a pije a vše vypadá bez problémů. Většinou pak je v tuto dobu teplota feny v normálu (těsně pod nebo kolem 38°C – opět je to individuální, chovatel by měl vědět, jakou teplotu běžně fenka mívá). Pokud je po porodu teplota nad 39°C, měřím denně nebo i dvakrát denně, abych zachytila případný problém. Pokud by teplota stoupala, je třeba se poradit se zkušeným veterinářem. Většinou však horečka po porodu trvá den dva a teplota pak jde dolů. Je třeba i kontrolovat mléčnou žlázu. Štěňata by měla pít z obou lišt a pokud možno ze všech struků. Především hrudní struky nejsou moc oblíbené – bývají velké nebo vtažené a štěňatům se z nich nechce pít, protože to vyžaduje více námahy.
Zvláště kolem třetího dne, kdy tvorba mléka začne prudce stoupat, se mléčná žláza hrudních struků výrazně zaplní a pokud štěňata mléko neodpíjejí, může žláza rychle ztvrdnout a dojde k zánětu vemene. Jakmile začne mléčná žláza varhánkovatět, je potřeba mléko odstříkávat a snažit se štěňata přimět, aby pila i z těchto struků. S odstříkáváním pomůže začínajícím chovatelům buď zkušený chovatel nebo znalý veterinář. Kojení je pro fenu velice náročné, tvorba mléka a jeho neustálý přísun štěňatům klade velké nároky na organismus. Tomu je samozřejmě potřeba přizpůsobit krmení. Fenu krmím většinou dvakrát denně, ale denní dávku zdvojnásobím, krmím štěněcím krmením nebo krmením pro březí feny (cca 30 – 32% proteinů a odpovídající obsah tuků a dalších látek). Sleduju kondici feny, nesmí být vyhublá
(Pozor! Sice mléčná žláza je plná a fena vypadá objemná, ale když přejedete po trupu, cítíte, že moc tuku fenka nemá!!). Pokud cítím, že se rýsují žebra, zvýším krmení i na 3 x denně a denní dávku ještě zvýším. Největší energetický výdej v souvislosti s kojením je mezi 7. až 21. dnem.
Kalcium ano či ne?
Častou otázkou je, zda dávat feně v době březosti a kojení vápník a další minerály. Pokud je fena dobře krmena kvalitním krmením, není to nezbytně nutné. Rozhodně se nedoporučuje dodávat feně nadbytek kalcia a minerálů v době březosti a těsně před porodem. Po porodu je pro chovatele strašákem poporodní eklampsie. Říká se, že jí trpí zvláště malá plemena. Za ta léta, co se chrtíky zabývám, jsem se dozvěděla jen o 2 případech, kdy chrtíci trpěli eklampsií. Myslím, že pro naše plemeno není tato nemoc obvyklá. Říká se, že je vázána geneticky na některé krevní linie. Já sama jsem se s ní nikdy nesetkala, ale samozřejmě u každého vrhu bedlivě fenku sleduju, jestli nemá nějaké počínající projevy – záškuby končetin, labilní záď… Po poradě s naší veterinářkou, která chovala jorkšíry, dávám fenkám od cca druhého třetího dne po porodu (kdy se po mlezivu začíná tvořit mléko) přípravek Biomin H v prášku. Má vyvážený poměr vápníku a fosforu. Přidávám ho do krmení dva týdny maximálně (1 třetinu sáčku denně).
Čištění feny po porodu
Další často kladená otázka k péči fenky po porodu se týká čištění feny. Opět zdůrazňuji, že u každé fenky je to individuální a vše závisí i na porodu a počtu narozených štěňat. Ze svých zkušeností mohu říct, že ať se jedná o porod bez komplikací i těžší porod, čištění fenek chrtíka je výborné a prakticky bez větších starostí. Za těžší označuji protrahovaný porod, kdy celková doba porodu byla 7 – 9 hodin, ale samotné vypuzení štěňat, i když s větší porodní váhou, proběhlo dobře – musela jsem pomáhat je vytáhnout vždy při kontrakcích feny, i když při konci porodu byly kontrakce slabé. Jiné špatné zkušenosti s porodem nemám.
Především je třeba při porodu kontrolovat počet vypuzených placent, pokud ve feně po porodu štěněte zůstanou, a po jeho skončení si být jisti, že žádná placenta ve feně nezůstala. Máme-li možnost po porodu fenu nechat prohlédnout veterinářem, je to ideální. Já mám velkou výhodu, že mám přímo ve vesnici skvělou paní veterinářku, navíc se zkušenostmi z chovu jorkšírů, tedy malého plemene, takže většinou po porodu na kontrolu jedeme. Pokud byl porod delší nebo štěňat bylo více, dostane fenka malou dávku oxytocinu, který pomůže feně se lépe vyčistit a stáhnout dělohu. Pokud fena při porodu ztratí více krve – jsou-li štěňata větší nebo je jich více, krvácí i v následujících dnech trochu více. Většinou se ale krvácení během dvou dnů zmírní. Důležité je sledovat barvu krve a také případný zápach.
Abych barvu výtoku dobře viděla, dávám první 3 týdny do pelíšku fence a štěňatům staré světlé povlečení (polštáře), které se dobře pere, může se vyvařit a vyžehlit.. Dobré je i dva tři dny po porodu kontrolovat feně teplotu (viz výše). Převlékám zprvu každý den (je-li třeba u dvakrát denně), později jednou za dva dny. Spolu s flíčky od fenky se samozřejmě objevují i flíčky od štěňátek (žlutavá stolice). Světle červená barva krve, která se objeví po porodu, obvykle vydrží jen jeden den. Pak se výtok barví na tmavě červenou, je hlenovitější a odcházejí s ním i kousky sliznice. Většinou fenka takto špiní tři týdny. Prvních pár dní po porodu nacházím na podložce skvrny po čištění velké max 5 – 7 cm2, fena tyto větši skvrny udělá, když náhle vstává a výtok z ní vyhrkne. Kromě toho pak dělá jen malé značky podle toho, jak polehává. Také první tři až pět dnů po vyčůrání zůstává v pochvě hlen, někdy i protáhlý, který si fenka buď olíže, nebo jí ho po vyvenčení hned otřu. Vůbec je dobré fenku omývat vlažnou vodou (a to jak po porodu, tak dokud je výtok větší), aby neměla znečištěná stehna, ocásek a zadeček. Postupně se výtok zmenšuje na menší flíčky, až postupně vymizejí. Většinou čtvrtý týden po porodu je fenka téměř zcela vyčištěná. Stává se však, že dokud fena kojí, může se slabý ojedinělý výtok objevit i později – kojení totiž stimuluje stahy dělohy , a proto by vás nemělo překvapit a vyděsit, když třeba sedmý týden po porodu, poté, co si štěňátka ještě přišla zacucat, fenka po sobě malý flek zanechá.
Po dvou měsících…
Fenku krmím štěněcím krmením po celou dobu kojení a i další období, aby se dostala zpět do dobré kondice. Obvykle krmím do dvou a půl měsíce od porodu 2 x denně štěněcím krmivem (denní dávku z dvojnásobné od druhého měsíce pomalu snižuju na 1,3 x ) pak ještě asi měsíc krmím dvakrát denně krmivem pro dospělé malé psy, přičemž denní dávku pořád držím asi o třetinu vyšší.
Teprve od čtrnáctého týdne od porodu se postupně dostávám na běžnou denní dávku a denní rytmus krmení. Záleží zase individuálně na fence, některá bývá hubenější, tak pokračuju ve vyšších dávkách zhruba do čtvrtého měsíce po porodu. Znakem dobré kondice je mimo jiné kvalitní, lesklá srst.
Všeobecně lze říct, že fenky italského chrtíka nemají žádné větší problémy při březosti, porodu i péči o štěňata. Rodí dobře, porody netrvají nijak extrémně dlouho, dobře a docela rychle se čistí (samozřejmě v dobrých hygienických podmínkách), jsou výborné mámy… Takže přeju všem chovatelům, aby si porod i péči o štěňátka užívali a těšili se z krásy zrození nového života!