Menu Zavřeno

Jak pečovat chrtíkovi o zuby

Mnozí chovatelé a majitelé chrtíků si stěžují na špatnou kvalitu zubů u tohoto plemene. Je to velice individuální a záleží na linii, ze které psík pochází. Vídám chrtíky s nádhernými silnými zuby a pevným skusem, kteří i v pozdním věku mají výbornou kvalitu zubů (naší Romanzii chybí v téměř jedenácti letech pouze dva zuby, kvalitní chrup předala i svým potomkům a její syn Bilbo v téměř osmi letech má krásné silné zdravé zuby bez zubního kamene). A samozřejmě znám i spoustu italáčků, kteří tprí parodontózou a v pěti letech mají stav chrupu katastrofální a zuby jim houfně padají. Co s tím? S pravidelnou péčí o zuby od mladého věku mnohým starostem předejdeme.

Štěně má 28 mléčných zubů, které začínají růst třetí týden. Dospělý pes má 42 zubů. Výměna mléčného chrupu začíná ve čtvrtém měsíci a bývá ukončena v půlroce (nebo v 7 měsících) věku štěněte, někdy však i později. Nejdříve začínají vypadávat řezáky, pak stoličky. Nejpozději se vyměňují špičáky. A právě jim je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Může se stát, že mléčné špičáky přetrvávají dlouho a vedle nich nebo za nimi již rostou špičáky trvalé. Mléčné mohou bránit jejich růstu a mohou ovlivnit i špatný skus. Většinou je však špatné postavení špičáků způsobeno genetickou dispozicí, slabou spodní čelistí a podobně a déletrvajcící výměna starých špičáků za nové je jen dalším krokem, který může tuto dispozici zhoršit. Pokud tedy mléčné špičáky sedí pevně i v osmi měsících, nekývou se a trvalý špičák již vyrůstá, je lepší nechat mléčné špičáky vytrhnout. V každém případě se poraďte nejdříve s chovatelem, který by vám měl říct, jak to v jeho linii s výměnou zubů chodí, než se rozhodněte pro chirurgický zákrok. Názory veterinářů na trhání špičáků se liší, někteří radí vyčkat až do cca 9 měsíců. Někdy však už může být pozdě… Pokud vidíte, že mléčné špičáky těm novým skutečně překážejí a začínají nové zuby vyklánět z přirozené polohy, rozhodně nechte staré špičáky vytrhnout. Také pokud je velká mezera mezi mléčným špičákem a prořezávajícící se P1 (prvním třenovým zubem) a zatím není vidět, že by se chystal se proklubat trvalý špičák, značí to problém a bylo by lepší mléčný špičák vytrhnout. To se týká vesměs horní čelisti. Špatně postavený špičák dolní čelisti bývá nejčastěji zapříčiněn už špatným postavením špičáku horní čelisti – vykloní ten spodní do špatného směru.  Většinou se doporučuje mléčné špičáky vytrhnout, když ty nové jsou už souběžně na dvou třetinách délky starých. Rozhodně se vždy obraťte na zkušeného veterináře, který pravidelně ošetřuje psy a má zkušenosti i s malými plemeny. Trhání zubů se provádí v úplné anestézii a samozřejmě nikdy není příjemné dávat psovi narkózu. Ale dobře provedený zákrok by neměl štěněti nijak ublížit.

Výměně zubů je dobré napomoci různými kostičkami, sušenými hrtany a jinými „kousátky“, kterými se štěně zabaví a mléčné zuby se snáze vyviklají. Kvalita zubů je velice individuální a hodně záleží na genetických vlohách. Jsou linie, kde se chrtíci pyšní silnými, velkými a pevnými zuby a jsou linie, z nichž vycházejí chrtíci s malými, drobnými zoubky připomínajícími rýži, se zuby náchylnými k tvorbě zubního kamene a parodontóze. S tím nemůžeme nic dělat, ale můžeme dobrou péčí problémům, které vycházejí z dědičné predispozice, předcházet a následky zpomalit.

V první řadě je třeba zvyknout pejska na pravidelné čištění zubů a ústní dutiny. A to platí, ať má mladý psík po přezubení krásné zuby nebo ne. Pravidelnou údržbou chrupu nejenže předejdeme zubnímu kamenu, zánětům dásní a předčasnému vypadávání zubů, ale navíc psa dobře připravíme na ukazování zubů na výstavu či bonitaci. Používejte zásadně speciální „psí“ kartáček a „psí“ zubní pasty. Výběr past je dnes široký, výborně odstraňují povlak i začínající zubní kámen, psům chutnají, nemusejí se splachovat. Já mám velice dobré zkušenosti s pastami Trixie, nejlépe se mi osvědčila s Tea Tree olejem, dále enzymatická zubní pasta Virbac nebo TraumaPet pasta s koloidním stříbrem.

Existuje i celá řada dalších doplňků k péči o zuby (Plaque off, Orozym atd…), v posledních letech se úspěšně používají i ultrazvukové elektrické kartáčky pro psy. Ať už zvolíte cokoli, nejdůležitější je pravidelnost!

Na čištění zubů musíme psíka zvykat postupně. Já obvykle začínám s čištěním zubů tak v osmí až deseti měsících. Souvisí to i s vystavováním pejska. Snažím se předvést své chrtíky s perfektními vyčištěnými zuby, takže jim je pravidelně kontroluji a i mladému psíkovi alespoň lehce zuby přečistím. Ale samozřejmě kontrolu zubů a zvykání na prohlídku chrupu trénuju od štěněcího věku. Chce to trpělivost, důslednost a také ovšem pravidelnost. Zpočátku stačí, když pejska vezmete na klín, na kartáček nanesete trochu pasty, dáte mu přičichnout a uděláte dva tři tahy kartáčkem přes řezáky. Psíka uklidňujeme a chválíme, když se začne vzpínat, s čištěním přestaneme a využijeme další chvilku, kdy je v klidu. Postupně zkoušíme proniknout kartáčkem i dovnitř k premolárům a stoličkám. Když budeme postupovat po krůčcích a bez nervozity, pejsek si na čištění bez problémů zvykne.

Zuby pak čistíme ideálně jednou týdně, případně 1 x za 14 dní.  Není zase nutné psovi zuby čistit každý den nebo obden (pokud nemá nějaké výrazné problémy s dutinou ústní). Kromě toho vždy den před výstavou. Zanedbání péče o chrup vede k zvýšené tvorbě zubního kamene, zubní kámen podporuje záněty dásní a ty zase mají za následek uvolňování zubů a jejich vypadávání.
Co tedy dělat, když má náš pejsek tyto problémy?

Je-li zubní kámen zachycen na počátku, dá se i doma strhnout buď dentistickým háčkem nebo jiným kovovým předmětem (nůžtičkami na záděry s tupými kulatými špičkami,.slyšela jsem, že to jde i mincí, nebo nástrojem z manikúry). Vyžaduje to však zkušenost majitele, velkou opatrnost a citlivost a také samozřejmě klidného psa zvyklého na čištění chrupu. Jinak by se mohlo napáchat více škody než užitku. Pokud zuby už pokrývá silný povlak zubního kamene, asi se nevyhnete veterinárnímu zákroku – odstranění zubního kamene ultrazvukem v narkóze. Potom byste však měli psíkovi pravidelně zuby čistit, abyste zamezili dalšímu vzniku kamene. Spoléhat na to, že se jednou dvakrát za rok dá kámen odstranit ultrazvukem, opravdu není ten nejlepší přístup. Při čištění zubů ultrazvukem se často stává, že se některý ze zubů uvolní (většinou byla již nánosem zubního kamene poškozena dáseň a zub neseděl pevně, viklal se). Zuby se začínají někdy uvolňovat docela brzy, nebývá neobvyklé, že už i v pátém roce věku. Je lepší takové zuby vytrhnout, stejně by dlouho nevydržely a mohly by způsobovat záněty dásní.  Při čisštění zubů ultrazvukem v narkóze by se neměl provádět žádný další chirurgický zákrok! Rozhodně nepočítejte, že když už je pes v narkóze, „zfouknete“ s tím i nějakou operaci.

Zánět dásní signalizuje červená, nateklá sliznice, nebo naopak již u krajů bílá, krvácivost a pach z tlamy. Většina zubních past pro psy má i protizánětlivé účinky, proto je dobré dbát na zvýšenou hygienu tlamy, používat roztoky s desinfekčními a stahujícími účinky, kritická místa můžete ošetřit ředěným peroxidem vodíku, který zlikviduje anaerobní bakterie, jež mají zánět na svědomí. Pro masáž dásní je dobré používat speciálné gely proti parodontóze a zánětům – poraďte se veterinářem či zkušeným chovatelem, který přípravek vám doporučí. Při vážném a neustupujícím zánětu je nezbytné navštívit veterináře a případně i nasadit antibiotika. Ta se musí použít i u zánětů zubů, kořenů, váčků a podobně – pes má nateklé tváře nebo boule na dásních – vždy se poraďte s lékařem. V krajním případě je nutné nemocný zub vytrhnout. Zvláště u starých psů je třeba bedlivě chrup sledovat a kontrolovat. Pokud psa bolí zuby, je to jako s člověkem – nemá chuť k jídlu, špatně jí. U starého psa to může být dost zásadní příčina špatného přijímání potravy, nechutenství.

Kromě pravidelné péče samozřejmě hraje roli i strava. V dnešní době granulí, psích konzerv a prefabrikované stravy trochu zapomínáme, že pes by měl vždy používat zuby a čelisti ke kousání a žvýkání., vždyť je to šelma! Měl by dostávat i kosti na hlodání (velké, oblé – ideální jsou syrové telecí s chrupavkami, ale špatně se shánějí, nevhodné jsou kosti drůbeží, navíc vařené nebo pečené), tvrdé kůrky, psí suchary, tvrdou zeleninu (např. mrkev) – to vše zubní plak narušuje a zamezuje tvorbě kamene. Dodržováním těchto jednoduchých rad a zásad byste se měli vyhnout většímu trápení se zuby a ulehčit tak svému čtyřnohému miláčkovi život.

13.02.2011. 17:34