Menu Zavřeno

Mojmírovce 2017

Krásné prostředí zámeckého parku v Mojmírovích, ubytování na zámku, dobré jídlo a vínko, relaxace v bazénu, ale hlavně výborně zorganizované výstavy okořeněné zajímavými rozhodčími, to byl poslední srpnový víkend na Slovensku.

 

V sobotu 26. 8. pořádal Slovenský klub chovatelov chrtov Středoevropskou výstavu chrtů, v neděli 27. 8. pak Klubovou výstavu chrtů. Přihlášeno bylo 25 chrtíků v sobotu a 18 v neděli, což není příliš vysoký počet, navíc téměř dvě třetiny tvořili chrtíci ze zahraničí – především z Čech, dále z Rakouska, Ruska a Polska. První den posuzoval pan Alan Dumortier, kterého jsme viděli před pár lety i na naší klubové výstavě. Pan rozhodčí jistě velice zkušený a znalý, jak jsem poslouchala jeho komentáře, všímal si důležitých detailů, přesto jsem byla z jeho posuzování rozpačitá. Přitom s pořadím psů a vítězi vyjma mezitřídy fen se určitě muselo souhlasit. Avšak na to, jak byl pan rozhodčí přísný na fenky, bylo překvapivé, jak benevolentní byl u psů. Tam se předvedla většina samců přerostlých a to v mnoha případech víc než značně, což by se mělo odrazit na známce. Škoda také, že překlad posudků měl k přesnosti daleko a stíraly se tak důležité detaily. Ve psech byla nabitá třída šampionů a po týdnu oplatil Dáinovi výhru v Bratislavě krásný černý Nubiad Loverly Trussardi, mladý, jemný pes vynikající krve, který se snadno a přesvědčivě prosadil s vítězi mezitiřídy a otevřené a získal titul Středoevropského vítěze. Dáin – Dervisch Dreamwever skončil v silné obsazené třídě šampionů na druhém místě. Hezký pohled byl na veterána Cirillo Tileca, který jako by ve svém starším věku nabýval elegantní důstojnosti. Ve fenkách si titul Středoevropské vítězky odnesla také šampionka – černá ruská Angelo Celeste Zemma Zeories (i zde byla velká konkurence 4 šampionek), která pak měla sice jen jednu soupeřku, ale velmi hezkou plavou Bertucii Corallo Blue (v mezitřídě pan rozhodčí zadal pouze velmi dobré). V čestné třídě pak prvenství získala moje Ringwil Gil-Endor, která pak v závěrečných soutěžích vybojovala Reserve Best in Show of Honour Class. Potěšilo mě, že si stále udržuje krásu a pěkné předvedení! No a nechyběla ani veteránka – stále atraktivní Dolce Vita du Domaine de Chanteloup (v „rozběhu“ s Cirillem vyhrála Best of Veteran), kterou jsem měla tu čest předvádět v závěrečných soutěžích veteránů, kde získala hezké třetí místo. Nejkrásnějším italským chrtíkem (Best of Breed) se stala Angelo Celeste Zemma Zeories, má opravdu krásný pohyb a toto nejvyšší ocenění si bezpochyby zasloužila (těšilo mě, že jsem tuto fenku v rozhodování, kdo BOB dostane, předváděla). Spolu s Nubiad Loverly Trussardim pak zvítězili jako nejkrásnější pár výstavy a opravdu jim to moc slušelo. Je to, jak jsem se dozvěděla od majitelky, i budoucí chovný pár – takže opravdu ideální vítězná dvojice.

V neděli na klubové výstavě oba Středoevropští vítězové chyběli. Posuzovala paní Barbara Ruth Smithová, Američanka žijící ve Švédsku. Působila velice profesionálně a mile, vyzařoval z ní příjemný klid a rozvaha. Mezi psy byl nejúspěšnější Dáin – Dervisch Dreamwever, který porazil svého soupeře šampiona, krásného Fachira Tileco. Porazil pak psa z třídy otevřené a získal titul Klubového vítěze. Ve fenkách tento titul připadl v konkurenci vítězek otevřené třídy a třídy šampionů mladé, jemné, krásné Niobě Quindici, které pak paní rozhodčí přisoudila i ocenění Best of Breed. Titul Best of Opposite Sex v konkurenci mladého rakouského psa Fabrizzia Frangipani Le Doue a veterána Cirilla získal můj Dáin. Po oba dny byly připraveny nejen vítězům kokardy, poháry pro nejúspěšnější a v závěrečných soutěžích velké rozety, poháry, pytle s krmením… Výstava byla skvěle připravená a organizátorům patří za jejich práci velký dík. Musím ještě zmínit další dva rozhodčí, kteří sice chrtíky neposuzovali, ale jak jsem aspoň po očku do jejich kruhů nahlédla a přečetla posudky, byli opravdu velmi milí a precizní. Nevím, zda mě víc zaujala stále usměvavá Kanaďanka paní Jocelyn Gagne nebo impozantní zjevem i přístupem pan Bo Bengtson, pro změnu Švéd žijící v USA. Moc příjemný víkend – v Mojmírovcích jsem byla podruhé a opět nezklamaly!

1

Mohlo by vás také zajímat