Menu Zavřeno

Evropská výstava chrtů

Uprostřed léta – ve dnech 22. a 23. července se v Praze konal zajímavý chrtí víkend. Saluki Klub pořádal Evropskou výstavu chrtů doprovázenou následující den Speciální výstavou chrtů a zvolil pro tyto akce dnes už netradiční místo na Výstavišti v Holešovicích, kde se dříve konaly i pražské mezinárodní výstavy. Místo téměř v centru Prahy je atraktivní, navíc pro psy velice příjemné, dobře se parkovalo. Dlužno ale říct, že Výstaviště za poslední léta ztratilo velmi mnoho z lesku… Povrch kruhů byl dost tristní, také zázemí mělo k dokonalosti daleko. Ale celkově příjemná atmosféra, letní počasí, kvalitní posuzování a setkání se známými i novými tvářemi přispěly ke krásnému dni. Dlužno vyzdvihnout, že Saluki Klub pozval atraktivní a neokoukané rozhodčí, což jistě přitáhlo hodně vystavovatelů, a to i ze zahraničí, což nebývá na našich výstavách, přiznejme si to, moc časté.

Já sama jsem se přihlásila jen na Evropskou výstavu v sobotu, kde chrtíky posuzovala paní Ana Mesto Martin ze Španělska, kterou jsem vůbec neznala. Velice příjemně mě překvapila nejen svým milým přístupem, ale i profesionalitou a znalostmi. Všímala si detailů, ale zasazovala je vždy do celkového vzhledu a předvedení jedince. Její posuzování se mi velice líbilo, i když mě asi jako mnohé jiné překvapilo její okouzlení mladou fenkou, která vyhrála Junior BOB. Stavbou jistě pěkná fenka, ale předvedením a zejména nestandardní míchanou barvou se mi na tak vysoké ocenění vzhledem ke kvalitní konkurenci jak ve fenách třídy mladých, tak především v mladém psovi, nezdála.

Chrtíků bylo přihlášeno 55 a měli jsme možnosti vidět i chrtíky z jiných zemí. Psi začali již třídou štěňat, kde se předvedli dokonce tři. Vystavovala jsem zde Bergila Gil-Endor a těší mě, že se paní rozhodčí líbil, dala mu ocenění VN1 a Best Baby. Pokud jde o předvedené psy, sešla se zde pěkná konkurence, i když bylo vidět občas chrtíky hodně přes míru, kteří překvapivě nebyli oceněni horší známkou. (Například druhý den na speciální výstavě švédský rozhodčí přerostlé psy diskvalifikoval.) Mě osobně velice zaujal mladý plavý pes Ovid Gliterflitzer, krásné stavby, ideální velikosti, s moc hezkým pohybem, který zaslouženě vyhrál třídu mladých a pro mě to byl nejkrásnější mladý italák, o němž jistě ještě uslyšíme. V mezitřídě se představili čtyři psi proměnlivého typu, z nichž zvítězil hodně mohutně stavěný Federico del Barone Rampante. Vynikal ale nádherným dynamickým krokem, to čemu se anglicky říká „sound movement“. Početně slabě byla obsazená otevřená třída – jen dva psi. Naprosto jasně zde však dominoval krásný černý Saint Laurent Noir dei Raggi di Luna. Ideální velikosti, který mimochodem letošní rok vyhrává po Evropě jak na běžícím pásu. A opravdu zaslouženě! Pracovní chrtíky zastupoval Kuba Libre na Klínkách, sice osamocený, ale zato v nově utvořené závěrečné soutěži pracovních chrtů zvítězil! Ve třídě šampionů se utkalo pět psů a těší mě, že v této konkurenci zvítězil můj Dáin – Dervisch Dreamweaver. O titul EuroSighthound Winner se tedy utkal z vítězem mezitřídy, otevřené a pracovní třídy. Paní rozhodčí hodně nechávala psy běhat, nakonec se rozhodovala mezi Dáinem a Saint Laurentem Noir dei Raggi di Luna, a pak nejvyšší titul šel tomuto krásnému italskému psovi (obr. nahoře). Přehlídka fen byla opravdu nabitá, především třída mladých s dvanácti chrtičkami! Jak jsem už napsala, trochu nás rozhodnutí paní posuzovatelky překvapilo, protože bylo opravdu z čeho vybírat. Třída mladých asi byla nejzajímavější. Mezi dospělými fenkami byly větší rozdíly a určitě ve všech třídách vyhrály ty nejlepší. V mezitřídě dcera naší Kheled Gil-Endor – Finessa di Sangue Regale, která jistě ještě mnoho ukáže, ve třídě otevřené krásná plavá Bertuccia Corallo Blue a v šampionech drobná stavbou, ale kompaktní fenečka s nádherným prostorným pohybem Imonee Annaperla, která nakonec získala nejen titul evropské vítězky, ale i nejvyšší titul Best of Breed. Ještě zmíním veterány – je dobře, že se objevují a ukazují, že chrtík i v pokročilém věku má svou eleganci. Předvedli se Cirillo Tileco a moje Clara Belle du Domaine de Chanteloup, která pak vyhrála titul Best of Veterans. Posouzení více než padeátky chrtíků trvalo několik hodin a v horkém letním počasí to byl náročný výstavní den, ale rozhodně stál za to!

Bergil Gil-Endor (syn Dáina) – Best BabyClara Belle du Dom. de Chanteloup – Best of Veterans

Dáin – Dervisch Dreamweaver – V1, CAC (Třída vítezů, 5 šampionů)

Mohlo by vás také zajímat