Titulní strana · Novinky · Výsledky výstav · Evropská výstava v Brně 2014

Evropská výstava v Brně 2014

Letošní rok byl pro českou kynologii významný, neboť jsme se stali pořadateli druhé nejvýznamnější akce na našem kontinentu - Evropské výstavy psů. V pátek 24. 10. se na brněnském výstavišti konal druhý den této čtyřdenní výstavy, kdy byla předváděna skupina 10, tedy i italští chrtíci. A bylo jich nejvíce ze všech plemen chrtů - 109! Dávno už nejsou počtem nevýznamnou skupinou, naopak! Poslední léta zkrátka patří ve skupině 10 mezi ta nejpřednější plemena.
Byla jsem hodně zvědavá, jak organizátoři tak velkou akci zvládnou, a také pan rozhodčí Gerard Jipping z Holandska, kterému pořadatelé naložili pořádnou kládu - 157 psů! Naštěstí mohu říct o výstavě samé klady. Především jsem se obávala ranní zácpy při parkování, ale konečně nějaké chytré hlavě došlo, že logisticky je výhodnější, aby se za parking platilo až při výjezdu, takže jsem ráno v pohodě projela pisáreckým tunelem a bez čekání vjela na parkoviště. Hala V je veliká a moderní, bylo v ní příjemně, kruhy byly veliké a vyložené koberci, takže skutečně na reprezentativní úrovni.

Nástup o titul BOB Vlevo Evropský vítěz pes Lux Loral Ilario Inocenzo, vpravo Evropská vítězka, BOB Fiefoerniek´s Fairy Footsteps


Pan rozhodčí patří ke skutečné kynologické špičce, je to chovatel afgánů a dlouholetý a respektovaný posuzovatel skupiny chrtů. Chrtíkům rozhodně rozumí a jeho posuzování bylo opravdovou školou, byl náročný, soustředil se hodně na pohyb a vybíral na přední místa opravdu ty nejlepší. Samozřejmě vždy může mít někdo trochu jiný názor, ale mezi předvedenými italáky bylo tolik nádherných a kvalitních psů, že je to prostě i věcí sekundového rozhodnutí, kdo zapůsobí lépe a dostane se výše... Pan rozhodčí zaslouží velkou poklonu i za to, jak skvěle se vypořádal s časovým tlakem a dokázal posoudit tak velký počet psů, přitom, myslím, neměl nikdo z vystavovatelů pocit, že by se mu pan rozhodčí nevěnoval. Posudky se nepsaly, při takových akcích a takových počtech vystavujících to ani není možné. Kvalita předvedených chrtíků byla neobyčejně vysoká, bylo opravdu na co se dívat! Hodně vystavovatelů přijelo z Itálie, zhruba třetina byla ze zemí bývalého Sovětského svazu, třetina domácích, pár vystavovatelů ze Skandinávie, jen dva ze Slovenska, to je opravdu překvapující, že na Slovensku byl tak malý zájem zajet se podívat poměrně málo kilometrů na evropskou konkurenci. Chyběli vystavovatelé z Německa a Rakouska a také Francie tuto akci úplně vypustila!
Pan Jipping byl přísný, ale velice milý k psům, které dobře prohlížel, i k vystavovatelům. Udělil poměrně hodně velmi dobrých, pokud šlo o české psy, dostali toto ohodnocení i zástupci, kteří u nás hodně vyhrávají. Pochopitelně to neznamená, že by byli špatní, ale zkrátka v měření evropským pohledem jim do té nejvyšší úrovně zkrátka něco chybí. Každý, kdo dostal u tohoto vynikajícího posuzovatele výbornou, musel být poctěn a brát to jako velký úspěch. Obyčejně bývají kvalitou silnější třídy psů, tentokrát se ale předvedly velice krásné fenky a i absolutním vítězem se stala fena. Psů bylo celkem 41, fen 68, ke špičce patřily tradičně třídy šampionů, ale vlastně žádná z mladých a dospělých tříd nebyla slabá, předváděli se opravdu nádherní chrtíci. Neuvěřitelně početnou byla třída otevřená fen, kterých bylo 20!
Ve třídě mladých psů zaslouženě vyhrál krásný šedý dánský pes Il Cagnolino Letano, který už měl věk na mezitřídu. V ní slavil úspěch krásný český pes Fachiro Tileco, v otevřené třídě zaslouženě zvítězil import z Brazílie v majetku ruské a ukrajinské vystavovatelky, překrásně pevně stavěný Fabinho de la Casa Boromeo´s, který upoutal nádherným pohybem. Mně se líbil nejvíce a zasloužil by si Evropského vítěze (získal pak Res. CACIB)! Silně obsazenou třídu šampionů vyhrál šedý Lux Loral Ilario Inocenzo, který pak získal i CACIB a EW. Krásné čtvrté místo obsadil Sanny Feritte Bugsy, syn našeho Keleborna Gil-Endor a Belladony Feritte Bugsy. Tentokrát byla silněji obsazena i třída veteránů, obvykle bývá jeden pes, nyní byli tři a všichni opravdu krásní a v dobré kondici. Těší mě, že můj jedenáctiapůlletý Bilbo Gil-Endor, který byl nejstarší, obsadil druhé místo, samozřejmě s výbornou, za ním skončil opravdu pěkný téměř desetiletý ruský pes Callisto. Evropským vítězem veteránů se stal elegantní osmiletý Lux Loral Dorato Diamante. Samozřejmě v tomto věku je špičkový pes stále ve vrcholné formě!
Po nadějných třídách štěňat a dorostu (mezi nimi i Tirion Gil-Endor) nastoupila ve fenách velice silná třída mladých. Je skutečně povbudivé vidět tolik slibných fenek. Vítězná Salomé del Barone Rampante byla opravdu asi nejlepší, za ní hned druhá skončila krásná Lavinia Lamia Quindici Zuzky Slivoňové a  pěkné třetí místo získala černá Destinny Můj Andílek se stoprocentní Talata krví. Myslím, že tak skvělé úspěchy musely obě majitelky zahřát! V mezitřídě vyhrála opravdu překrásná Rosalia Gaetana del Barone Rampante, druhá skončila krásná Francesca Tileco a jsem opravdu moc ráda, že se na této vysoké úrovni neztratila ani Ringwil Gil-Endor, která se umístila se známkou V4. Mohla být o stupínek lepší, ale tentokrát jsem s ní dost bojovala, nechtěla se předvádět ve svém nejlepším světle.
No a musím pokračovat v superlativech, protože i další třídy byly opravdu skvělým pokoukáním. Nejobsazenější třídu otevřenou vyhrála nádherná Queen Elizabeth dei Raggi di Luna, která pak získala i Res. CACIB a absolutní vítězkou (V1, CAC, CACIB, EU Winner, BOB) se stala holandská šampionka Fiefoerniek´s Fairy Footsteps, již vidět v pohybu byl opravdový zážitek. Nejenže byl bezchybný, ale čišela z něj i radost. Takže Best of Breed přišel do správných rukou/pacek...
Celé posuzování se neslo v příjemné a poklidné atmosféře, žádná nervozita a hektika, i když na velké povídání s ostatními to nebylo, pokud člověk nechtěl prošvihnout něco z předvádění. K tomu došlo spíše až po skončení posuzování. Měli jsme štěstí i na vedoucí kruhu, kterou dělala zkušená vystavovatelka Veronika Kučerová Chrpová, takže vše odsýpalo a samozřejmě nezapomněla napsat všechny výsledky na tabuli. Vypadá to jako maličkost, ale nebývá to vždy zvykem. Myslím, že kdo si nechal ujít tuto výstavu, může jen litovat, že neviděl tak skvělou přehlídku evropské úrovně plemene. A je potěšitelné, že ta základna je opravdu bohatá a kvalitní.


Helena Podaná © 2014

28.10.2014. 10:57