28. 8. 2017

Krásné prostředí zámeckého parku v Mojmírovích, ubytování na zámku, dobré jídlo a vínko, relaxace v bazénu, ale hlavně výborně zorganizované výstavy okořeněné zajímavými rozhodčími, to byl poslední srpnový víkend na Slovensku.

V sobotu 26. 8. pořádal Slovenský klub chovatelov chrtov Středoevropskou výstavu chrtů, v neděli 27. 8. pak Klubovou výstavu chrtů. Přihlášeno bylo 25 chrtíků v sobotu a 18 v neděli, což není příliš vysoký počet, navíc téměř dvě třetiny tvořili chrtíci ze zahraničí – především z Čech, dále z Rakouska, Ruska a Polska. První den posuzoval pan Alan Dumortier, kterého jsme viděli před pár lety i na naší klubové výstavě. Pan rozhodčí jistě velice zkušený a znalý, jak jsem poslouchala jeho komentáře, všímal si důležitých detailů, přesto jsem byla z jeho posuzování rozpačitá. Přitom s pořadím psů a vítězi vyjma mezitřídy fen se určitě muselo souhlasit. Avšak na to, jak byl pan rozhodčí přísný na fenky, bylo překvapivé, jak benevolentní byl u psů. Tam se předvedla většina samců přerostlých a to v mnoha případech víc než značně, což by se mělo odrazit na známce. Škoda také, že překlad posudků měl k přesnosti daleko a stíraly se tak důležité detaily. Ve psech byla nabitá třída šampionů a po týdnu oplatil Dáinovi výhru v Bratislavě krásný černý Nubiad Loverly Trussardi, mladý, jemný pes vynikající krve, který se snadno a přesvědčivě prosadil s vítězi mezitiřídy a otevřené a získal titul Středoevropského vítěze. Dáin – Dervisch Dreamwever skončil v silné obsazené třídě šampionů na druhém místě. Hezký pohled byl na veterána Cirillo Tileca, který jako by ve svém starším věku nabýval elegantní důstojnosti. Ve fenkách si titul Středoevropské vítězky odnesla také šampionka – černá ruská Angelo Celeste Zemma Zeories (i zde byla velká konkurence 4 šampionek), která pak měla sice jen jednu soupeřku, ale velmi hezkou plavou Bertucii Corallo Blue (v mezitřídě pan rozhodčí zadal pouze velmi dobré). V čestné třídě pak prvenství získala moje Ringwil Gil-Endor, která pak v závěrečných soutěžích vybojovala Reserve Best in Show of Honour Class. Potěšilo mě, že si stále udržuje krásu a pěkné předvedení! No a nechyběla ani veteránka – stále atraktivní Dolce Vita du Domaine de Chanteloup (v „rozběhu“ s Cirillem vyhrála Best of Veteran), kterou jsem měla tu čest předvádět v závěrečných soutěžích veteránů, kde získala hezké třetí místo. Nejkrásnějším italským chrtíkem (Best of Breed) se stala Angelo Celeste Zemma Zeories, má opravdu krásný pohyb a toto nejvyšší ocenění si bezpochyby zasloužila (těšilo mě, že jsem tuto fenku v rozhodování, kdo BOB dostane, předváděla). Spolu s Nubiad Loverly Trussardim pak zvítězili jako nejkrásnější pár výstavy a opravdu jim to moc slušelo. Je to, jak jsem se dozvěděla od majitelky, i budoucí chovný pár – takže opravdu ideální vítězná dvojice.

V neděli na klubové výstavě oba Středoevropští vítězové chyběli. Posuzovala paní Barbara Ruth Smithová, Američanka žijící ve Švédsku. Působila velice profesionálně a mile, vyzařoval z ní příjemný klid a rozvaha. Mezi psy byl nejúspěšnější Dáin - Dervisch Dreamwever, který porazil svého soupeře šampiona, krásného Fachira Tileco. Porazil pak psa z třídy otevřené a získal titul Klubového vítěze. Ve fenkách tento titul připadl v konkurenci vítězek otevřené třídy a třídy šampionů mladé, jemné, krásné Niobě Quindici, které pak paní rozhodčí přisoudila i ocenění Best of Breed. Titul Best of Opposite Sex v konkurenci mladého rakouského psa Fabrizzia Frangipani Le Doue a veterána Cirilla získal můj Dáin. Po oba dny byly připraveny nejen vítězům kokardy, poháry pro nejúspěšnější a v závěrečných soutěžích velké rozety, poháry, pytle s krmením… Výstava byla skvěle připravená a organizátorům patří za jejich práci velký dík. Musím ještě zmínit další dva rozhodčí, kteří sice chrtíky neposuzovali, ale jak jsem aspoň po očku do jejich kruhů nahlédla a přečetla posudky, byli opravdu velmi milí a precizní. Nevím, zda mě víc zaujala stále usměvavá Kanaďanka paní Jocelyn Gagne nebo impozantní zjevem i přístupem pan Bo Bengtson, pro změnu Švéd žijící v USA. Moc příjemný víkend – v Mojmírovcích jsem byla podruhé a opět nezklamaly!

11.10.2017. 10:54

21. 8. 2017


V Bratislavě na dostihovém závodišti se konala o víkendu 19. a 20. srpna dvoudenní mezinárodní výstava. Jezdím na tuto akci už dobrého čtvrt století, dříve zde bývala jen jedna mezinárodní výstava a druhý den klubová výstava slovenského KCHCH. Prakticky pokaždé tu bylo skvělé teplé (někdy až horké) počasí, jen párkrát přerušené krátkou letní bouřkou. Letos jsme si užili zatažené oblohy, větrného, chladného víkendu, doprovázeného i deštěm – sobotní závěrečné soutěže propršely, odcházeli jsme s Dáinem z kruhu jak hastrmani… Nebylo přihlášeno mnoho chrtíků, asi proto, že týden na to se konala v Mojmírovcích Středoevropská výstava chrtů. Měli jsme ve třídě šampionů nádherného soupeře, kterého jsem mimochodem obdivovala už jako mladého v únoru v Brně. Je to černý, jemný pes Nubiad Loverly Trussardi, který musí ještě dospět. Po oba dva dny Dáin nad tímto krasavcem zvítězil a po oba dny získal nejvyšší titul Best of Breed. Ve fenkách zvítězila ruská Angelo Celeste Zemma Zeories, velmi pěkná černá fenka. Junior BOB po oba dva dny získal Dáinův syn Yewerly Royal na Klínkách (foto výše). V neděli se ve třídě štěňat předvedla i jeho mladá dcerka Pomona Quindici. Posuzovali zkušení a nároční rozhodčí Vlastislav Vojtek a Iveta Vojteková.

Dáin - BOB a Zemma - BOS Dáin 2 x V1, CAC, CACIB, BOB

21.09.2017. 12:40

23. 7. 2017

Uprostřed léta – ve dnech 22. a 23. července se v Praze konal zajímavý chrtí víkend. Saluki Klub pořádal Evropskou výstavu chrtů doprovázenou následující den Speciální výstavou chrtů a zvolil pro tyto akce dnes už netradiční místo na Výstavišti v Holešovicích, kde se dříve konaly i pražské mezinárodní výstavy. Místo téměř v centru Prahy je atraktivní, navíc pro psy velice příjemné, dobře se parkovalo. Dlužno ale říct, že Výstaviště za poslední léta ztratilo velmi mnoho z lesku… Povrch kruhů byl dost tristní, také zázemí mělo k dokonalosti daleko. Ale celkově příjemná atmosféra, letní počasí, kvalitní posuzování a setkání se známými i novými tvářemi přispěly ke krásnému dni. Dlužno vyzdvihnout, že Saluki Klub pozval atraktivní a neokoukané rozhodčí, což jistě přitáhlo hodně vystavovatelů, a to i ze zahraničí, což nebývá na našich výstavách, přiznejme si to, moc časté.

Já sama jsem se přihlásila jen na Evropskou výstavu v sobotu, kde chrtíky posuzovala paní Ana Mesto Martin ze Španělska, kterou jsem vůbec neznala. Velice příjemně mě překvapila nejen svým milým přístupem, ale i profesionalitou a znalostmi. Všímala si detailů, ale zasazovala je vždy do celkového vzhledu a předvedení jedince. Její posuzování se mi velice líbilo, i když mě asi jako mnohé jiné překvapilo její okouzlení mladou fenkou, která vyhrála Junior BOB. Stavbou jistě pěkná fenka, ale předvedením a zejména nestandardní míchanou barvou se mi na tak vysoké ocenění vzhledem ke kvalitní konkurenci jak ve fenách třídy mladých, tak především v mladém psovi, nezdála.

Chrtíků bylo přihlášeno 55 a měli jsme možnosti vidět i chrtíky z jiných zemí. Psi začali již třídou štěňat, kde se předvedli dokonce tři. Vystavovala jsem zde Bergila Gil-Endor a těší mě, že se paní rozhodčí líbil, dala mu ocenění VN1 a Best Baby. Pokud jde o předvedené psy, sešla se zde pěkná konkurence, i když bylo vidět občas chrtíky hodně přes míru, kteří překvapivě nebyli oceněni horší známkou. (Například druhý den na speciální výstavě švédský rozhodčí přerostlé psy diskvalifikoval.) Mě osobně velice zaujal mladý plavý pes Ovid Gliterflitzer, krásné stavby, ideální velikosti, s moc hezkým pohybem, který zaslouženě vyhrál třídu mladých a pro mě to byl nejkrásnější mladý italák, o němž jistě ještě uslyšíme. V mezitřídě se představili čtyři psi proměnlivého typu, z nichž zvítězil hodně mohutně stavěný Federico del Barone Rampante. Vynikal ale nádherným dynamickým krokem, to čemu se anglicky říká „sound movement“. Početně slabě byla obsazená otevřená třída – jen dva psi. Naprosto jasně zde však dominoval krásný černý Saint Laurent Noir dei Raggi di Luna. Ideální velikosti, který mimochodem letošní rok vyhrává po Evropě jak na běžícím pásu. A opravdu zaslouženě! Pracovní chrtíky zastupoval Kuba Libre na Klínkách, sice osamocený, ale zato v nově utvořené závěrečné soutěži pracovních chrtů zvítězil! Ve třídě šampionů se utkalo pět psů a těší mě, že v této konkurenci zvítězil můj Dáin – Dervisch Dreamweaver. O titul EuroSighthound Winner se tedy utkal z vítězem mezitřídy, otevřené a pracovní třídy. Paní rozhodčí hodně nechávala psy běhat, nakonec se rozhodovala mezi Dáinem a Saint Laurentem Noir dei Raggi di Luna, a pak nejvyšší titul šel tomuto krásnému italskému psovi (obr. nahoře). Přehlídka fen byla opravdu nabitá, především třída mladých s dvanácti chrtičkami! Jak jsem už napsala, trochu nás rozhodnutí paní posuzovatelky překvapilo, protože bylo opravdu z čeho vybírat. Třída mladých asi byla nejzajímavější. Mezi dospělými fenkami byly větší rozdíly a určitě ve všech třídách vyhrály ty nejlepší. V mezitřídě dcera naší Kheled Gil-Endor – Finessa di Sangue Regale, která jistě ještě mnoho ukáže, ve třídě otevřené krásná plavá Bertuccia Corallo Blue a v šampionech drobná stavbou, ale kompaktní fenečka s nádherným prostorným pohybem Imonee Annaperla, která nakonec získala nejen titul evropské vítězky, ale i nejvyšší titul Best of Breed. Ještě zmíním veterány – je dobře, že se objevují a ukazují, že chrtík i v pokročilém věku má svou eleganci. Předvedli se Cirillo Tileco a moje Clara Belle du Domaine de Chanteloup, která pak vyhrála titul Best of Veterans. Posouzení více než padeátky chrtíků trvalo několik hodin a v horkém letním počasí to byl náročný výstavní den, ale rozhodně stál za to!

Bergil Gil-Endor (syn Dáina) - Best Baby Clara Belle du Dom. de Chanteloup - Best of Veterans

Výsledky najdete ZDE.

Dáin - Dervisch Dreamweaver - V1, CAC (Třída vítezů, 5 šampionů)

20.09.2017. 12:59

10. 6. 2017

Bráškové naposledy spolu... Bergil a Balin. Barahir už je v novém domově...

02.09.2017. 15:20

9. 6. 2017

Dnes slaví 14. narozeniny Bilbo a Brethil. Je to neuvěřitelné, že už uběhla tak dlouhá doba, co se narodil první vrh zde v Šestajovicích. Oba dva jsou stále ve vynikající kondici, i když už samozřejmě jsou to staříčci. Pořád ale mají radost, když jdou na procházku a jsou bezkonkurenčně nejhodnější z naší smečky! Je zajímavé, že jsou pořád spolu..., spolu leží na jakémkoli pelíšku, navzájem se opečovávají, spolu spí. A samozřejmě si i spolu pochutnali na narozeninovém dortu.

Masový dortíček všem chutnal

02.09.2017. 15:12

5. 6. 2017

O víkendu 2. - 3. 6. 2017 jsme s Dáinem byli v Nitře na dvoudenní mezinárodní výstavě. V sobotu V1, CAC, CACIB, BOB - posuzoval pan Nemanja Jovanovic ze Srbska, v neděli V1, CAC, R. CACIB posuzoval pan Sven Lovendskjaer z Dánska.

31.08.2017. 21:50

Doporučujeme

Klub chovatelov chrtov