21. 8. 2017


V Bratislavě na dostihovém závodišti se konala o víkendu 19. a 20. srpna dvoudenní mezinárodní výstava. Jezdím na tuto akci už dobrého čtvrt století, dříve zde bývala jen jedna mezinárodní výstava a druhý den klubová výstava slovenského KCHCH. Prakticky pokaždé tu bylo skvělé teplé (někdy až horké) počasí, jen párkrát přerušené krátkou letní bouřkou. Letos jsme si užili zatažené oblohy, větrného, chladného víkendu, doprovázeného i deštěm – sobotní závěrečné soutěže propršely, odcházeli jsme s Dáinem z kruhu jak hastrmani… Nebylo přihlášeno mnoho chrtíků, asi proto, že týden na to se konala v Mojmírovcích Středoevropská výstava chrtů. Měli jsme ve třídě šampionů nádherného soupeře, kterého jsem mimochodem obdivovala už jako mladého v únoru v Brně. Je to černý, jemný pes Nubiad Loverly Trussardi, který musí ještě dospět. Po oba dva dny Dáin nad tímto krasavcem zvítězil a po oba dny získal nejvyšší titul Best of Breed. Ve fenkách zvítězila ruská Angelo Celeste Zemma Zeories, velmi pěkná černá fenka. Junior BOB po oba dva dny získal Dáinův syn Yewerly Royal na Klínkách (foto výše). V neděli se ve třídě štěňat předvedla i jeho mladá dcerka Pomona Quindici. Posuzovali zkušení a nároční rozhodčí Vlastislav Vojtek a Iveta Vojteková.

Dáin - BOB a Zemma - BOS Dáin 2 x V1, CAC, CACIB, BOB

21.09.2017. 12:40

23. 7. 2017

Uprostřed léta – ve dnech 22. a 23. července se v Praze konal zajímavý chrtí víkend. Saluki Klub pořádal Evropskou výstavu chrtů doprovázenou následující den Speciální výstavou chrtů a zvolil pro tyto akce dnes už netradiční místo na Výstavišti v Holešovicích, kde se dříve konaly i pražské mezinárodní výstavy. Místo téměř v centru Prahy je atraktivní, navíc pro psy velice příjemné, dobře se parkovalo. Dlužno ale říct, že Výstaviště za poslední léta ztratilo velmi mnoho z lesku… Povrch kruhů byl dost tristní, také zázemí mělo k dokonalosti daleko. Ale celkově příjemná atmosféra, letní počasí, kvalitní posuzování a setkání se známými i novými tvářemi přispěly ke krásnému dni. Dlužno vyzdvihnout, že Saluki Klub pozval atraktivní a neokoukané rozhodčí, což jistě přitáhlo hodně vystavovatelů, a to i ze zahraničí, což nebývá na našich výstavách, přiznejme si to, moc časté.

Já sama jsem se přihlásila jen na Evropskou výstavu v sobotu, kde chrtíky posuzovala paní Ana Mesto Martin ze Španělska, kterou jsem vůbec neznala. Velice příjemně mě překvapila nejen svým milým přístupem, ale i profesionalitou a znalostmi. Všímala si detailů, ale zasazovala je vždy do celkového vzhledu a předvedení jedince. Její posuzování se mi velice líbilo, i když mě asi jako mnohé jiné překvapilo její okouzlení mladou fenkou, která vyhrála Junior BOB. Stavbou jistě pěkná fenka, ale předvedením a zejména nestandardní míchanou barvou se mi na tak vysoké ocenění vzhledem ke kvalitní konkurenci jak ve fenách třídy mladých, tak především v mladém psovi, nezdála.

Chrtíků bylo přihlášeno 55 a měli jsme možnosti vidět i chrtíky z jiných zemí. Psi začali již třídou štěňat, kde se předvedli dokonce tři. Vystavovala jsem zde Bergila Gil-Endor a těší mě, že se paní rozhodčí líbil, dala mu ocenění VN1 a Best Baby. Pokud jde o předvedené psy, sešla se zde pěkná konkurence, i když bylo vidět občas chrtíky hodně přes míru, kteří překvapivě nebyli oceněni horší známkou. (Například druhý den na speciální výstavě švédský rozhodčí přerostlé psy diskvalifikoval.) Mě osobně velice zaujal mladý plavý pes Ovid Gliterflitzer, krásné stavby, ideální velikosti, s moc hezkým pohybem, který zaslouženě vyhrál třídu mladých a pro mě to byl nejkrásnější mladý italák, o němž jistě ještě uslyšíme. V mezitřídě se představili čtyři psi proměnlivého typu, z nichž zvítězil hodně mohutně stavěný Federico del Barone Rampante. Vynikal ale nádherným dynamickým krokem, to čemu se anglicky říká „sound movement“. Početně slabě byla obsazená otevřená třída – jen dva psi. Naprosto jasně zde však dominoval krásný černý Saint Laurent Noir dei Raggi di Luna. Ideální velikosti, který mimochodem letošní rok vyhrává po Evropě jak na běžícím pásu. A opravdu zaslouženě! Pracovní chrtíky zastupoval Kuba Libre na Klínkách, sice osamocený, ale zato v nově utvořené závěrečné soutěži pracovních chrtů zvítězil! Ve třídě šampionů se utkalo pět psů a těší mě, že v této konkurenci zvítězil můj Dáin – Dervisch Dreamweaver. O titul EuroSighthound Winner se tedy utkal z vítězem mezitřídy, otevřené a pracovní třídy. Paní rozhodčí hodně nechávala psy běhat, nakonec se rozhodovala mezi Dáinem a Saint Laurentem Noir dei Raggi di Luna, a pak nejvyšší titul šel tomuto krásnému italskému psovi (obr. nahoře). Přehlídka fen byla opravdu nabitá, především třída mladých s dvanácti chrtičkami! Jak jsem už napsala, trochu nás rozhodnutí paní posuzovatelky překvapilo, protože bylo opravdu z čeho vybírat. Třída mladých asi byla nejzajímavější. Mezi dospělými fenkami byly větší rozdíly a určitě ve všech třídách vyhrály ty nejlepší. V mezitřídě dcera naší Kheled Gil-Endor – Finessa di Sangue Regale, která jistě ještě mnoho ukáže, ve třídě otevřené krásná plavá Bertuccia Corallo Blue a v šampionech drobná stavbou, ale kompaktní fenečka s nádherným prostorným pohybem Imonee Annaperla, která nakonec získala nejen titul evropské vítězky, ale i nejvyšší titul Best of Breed. Ještě zmíním veterány – je dobře, že se objevují a ukazují, že chrtík i v pokročilém věku má svou eleganci. Předvedli se Cirillo Tileco a moje Clara Belle du Domaine de Chanteloup, která pak vyhrála titul Best of Veterans. Posouzení více než padeátky chrtíků trvalo několik hodin a v horkém letním počasí to byl náročný výstavní den, ale rozhodně stál za to!

Bergil Gil-Endor (syn Dáina) - Best Baby Clara Belle du Dom. de Chanteloup - Best of Veterans

Výsledky najdete ZDE.

Dáin - Dervisch Dreamweaver - V1, CAC (Třída vítezů, 5 šampionů)

20.09.2017. 12:59

10. 6. 2017

Bráškové naposledy spolu... Bergil a Balin. Barahir už je v novém domově...

02.09.2017. 15:20

9. 6. 2017

Dnes slaví 14. narozeniny Bilbo a Brethil. Je to neuvěřitelné, že už uběhla tak dlouhá doba, co se narodil první vrh zde v Šestajovicích. Oba dva jsou stále ve vynikající kondici, i když už samozřejmě jsou to staříčci. Pořád ale mají radost, když jdou na procházku a jsou bezkonkurenčně nejhodnější z naší smečky! Je zajímavé, že jsou pořád spolu..., spolu leží na jakémkoli pelíšku, navzájem se opečovávají, spolu spí. A samozřejmě si i spolu pochutnali na narozeninovém dortu.

Masový dortíček všem chutnal

02.09.2017. 15:12

5. 6. 2017

O víkendu 2. - 3. 6. 2017 jsme s Dáinem byli v Nitře na dvoudenní mezinárodní výstavě. V sobotu V1, CAC, CACIB, BOB - posuzoval pan Nemanja Jovanovic ze Srbska, v neděli V1, CAC, R. CACIB posuzoval pan Sven Lovendskjaer z Dánska.

31.08.2017. 21:50

21. 5. 2017

Na mezinárodní výstavě v rakouském Wieselburgu Dáin opět potvrdil své svkělé výsledky. Získal V1, CACA, CACIB, BOS a dokončil tak rakouského šampiona. Těší mě to tím víc, že posuzoval výborný a velmi přísný rozhodčí, pan Laurent Heinesche z Lucemburska. Velmi profesionální, příjemný, ale náročný. Líbilo se mi jeho zaměření na eleganci chrtíka, k tomu důkladně pejsky prohmatal, posoudil v pohybu, všímal si detailů, které citlivě zasadil do celkového vzhledu.

19.07.2017. 11:44

Doporučujeme

Klub chovatelov chrtov