5.10. 2015

Čas běží nějak moc rychle a hekticky, a tak jsem ani nestačila napsat o události z minulého týdne. Takže s malým zpožděním:
Minulý víkend 26. a 27. 9. jsme s Ringwil strávily na jihu Moravy ve vinařské vesnici Šatově, odkud jsme vyjížděly do Tullnu na dvoudenní mezinárodní výstavu. Tulln mám moc ráda, ale tentokrát mě trochu zarazily organizační zádrhele a hlavně modernizace výstavního areálu, kde zmizely travnaté plochy se stromy a místo nich je nová velká výstavní hala. Venčení je zde tedy mnohem komplikovanější, už je možné jen venku mimo areál. Ale zaplať pánbůh i za to!
Konkurence chrtíků byla velká a valná většina předvedených psů byla opravdu vysoké kvality. V sobotu se vystavovalo 22 chrtíků, v neděli o jednoho více. Obě rozhodčí jsem viděla poprvé. První den posuzovala Švédka paní Elisabet Janzon a tato dáma na mě udělala veliký dojem svým přístupem i způsobem rozhodování, který ukazoval její jasné preference, dokázala vyzdvihnout opravdové kvality a samozřejmě viděla i detaily. Dala i poměrně dost velmi dobrých, ale určitě naprosto oprávněně. Ringwil v silné konkurenci třídy šampionů skončila druhá za krásnou černou fenkou Jeleny Jegorové Eledi Grace Elliana Edem, která vyhrála CACIB. Byla perfektně připravená a předváděla se opravdu jedna radost. Mně se nejvíc líbil šedý pes z otevřené třídy Fortheringhay´s Daniele, který získal první den zaslouženě CACIB. Druhý den se bohužel už nevystavoval. Zaujal mě i druhý z otevřené třídy, krásně černý Feltou Khan Ghilane. Nejvyšší titul Best of Breed získala mladá, teprve devítiměsíční fenka Eledi Grace Nastasia Nobless. Její mládí na exteriéru ještě bylo samozřejmě vidět, ale upoutala opravdu krásným pohybem a předvedením. V neděli posuzovala německá rozhodčí paní Ute Lennartz. I ona byla velmi profesionální, znalá, zaměřená na pohyb, ale některé její výroky a pořadí už mi nepřipadaly tak jasné a konzistentní. Co se jí líbí a proč? Občas si oceněním a pořadím odporovala... Například u psů i fen zadala rezervní CACIBy druhým v pořadí z tříd šampionů, ačkoli si myslím, že u psů a hlavně u fen tam byli lepší kandidáti v otevřené třídě (nebo u psů i v pracovní). CACIB získali krásný šedý pes Formoso Tileco a opět černá Eledi Grace Elliana Edem, která pak vyhrála i BOB. Ringwil se tentokráte v šampionech umístila na třetím místě.
Měly jsme s Ringwilkou tedy dost času se podívat i po krásném vinařském kraji - zastavily jsme se v Retzu, kde zrovna probíhaly vinařské slavnosti, a samozřejmě jsem nakoupila rakouský burčák a další vína. V Šatově jsem tedy nebyla až tak nadšena místními sklípky a hlavně servisem, snad vyjma Malovaného sklepu, kde byla příjemná obsluha, skvělé víno i zajímavá prohlídka skutečné rarity - maleb v místním sklepě. No a samozřejmě jsem v Rakousku nemohla opomenout "kürbis verkauf" a nakoupila jsem si krásné dýně na jídlo i na ozdobu. Užily jsme si tak příjemné podzimní nálady...
Výsledky výstav zde.

Po výletu s podzimní náladou Retz - náměstí Slavnost v Retzu
Malovaný sklep v Šatově - na zdech jsou nejrůznější malby a průpovídky U vchodu vás vítají trpaslíci... A pak autor maloval, co mu kdo řekl, takže tu najdete i budovatelské výjevy...
..ale i pohádkové obrázky, obraz Prahy z dřívější stokoruny, donské kozáky... Autorem je Maxmillian Appeltauer Ringwilka byla po výstavě v autě trochu smutná.

04.10.2015. 18:54