9. 7. 2012

Minulý týden jsme strávili s částí smečky na dovolené v Jeseníkách. Je to krásný kraj s úžasnou přírodou a čistým vzduchem (můj ekzém na očích se okamžitě ztratil). Navíc nabízí spoustu zajímavých podívaných. Byli jsme nedaleko Zlatých hor a seznamovali jsme se se zdejší hornickou historií, což bylo nesmírně zajímavé. Den před odjezdem jsme zajeli na zámeček Linhartovy - nádherná stavba s rokokovou fasádou. Bohužel, jako mnoho památek v Sudetech, byl po roce 1948 nechán na pospas živlům, střecha se probořila, dokonce zde v šedesátých letech byl sklad zdravotnického materiálu... Nedávno se ho podařilo zrestaurovat, jak jen to šlo, a nabízí krásnou podívanou. Nás fascinovalo, že jakmile jsme přijeli, vyšel pan kastelán a zval nás na prohlídku, a to i se psy! To se často nestává. Tak jsme se mohli pokochat zajímavými sbírkami a poslechli jsme si pohnutou historii zámku. Pokud se dostanete do blízkého okolí, rozhodně neváhejte a zajeďte se tam podívat. Stojí to za to. Nebudou se nudit ani děti, ani dospělí. Podívejte se aspoň na pár snímků s krátkým komentářem.


Důl Žebračka nedaleko Heřmanovic, měl být zasypán, ale naštěstí se tak nestane! Velké mechové jezírko u Rejvízu - největší rašeliniště ve Slezsku se vzácnými rostlinami. Poutní kostel Panny Marie Pomocné byl v sedmdesátých letech stržen, pak obnoven. Vesnička Heřmanovice nabízí úžasný pohled na krásné roubené chalupy - je památkovou rezervací.

Zlatorudné mlýny - kopie skutečných mlýnů u Zlatých hor. Jedna ze štol u Zlatých hor na kopci Příčná - naučná stezka jich nabízí víc Pohled do vnitřku štoly - jsou uzavřené, ale blesk foťáku nabídl tento obraz. Věž zámku Linhartovy, který se nachází u Města Albrechtic a patří mu.
Nádvoří zámku Linhartovy, který byl obnoven teprve nedávno. Žirafa je vyrobena z papíru; takových zvířat z dílny výtvar- ného kroužku je tam víc! Na zámku je krásná výstava pana Kutálka, tento Marťan je z četné expozice. Původní mobiliář se nazachoval, ve výzdobě je hodně vycpaných zvířat.

Naši psi se některých velkých vycpanin báli - lvů, hrochů a kozorožců... Pohled na zámek Linhartovy ze zámeckého parku. I ten bude upraven. Další pohled na zámek Linhartovy, z jedné strany je i vodní příkop. Oranžerie patřila zámku, je ale na polské straně a byly zde chlévy, hrůza...

09.07.2012. 14:49