17. 6. 2012

V sobotu 16. 6. nás čekala největší italácká akce roku – Klubová výstava Klubu chovatelů italských chrtíků. Tradičně v zámeckém parku v Náměšti nad Oslavou. A zase jsme měli úžasné štěstí na počasí – bylo krásně, docela horko, ale staleté stromy poskytly příjemný stín. Zkrátka nádherné prostředí, kde se i psi cítí dobře. Jen snad vítr, který občas dost silně zafoukal, chrtíky sem tam zneklidňoval a rozhodil z klidu.

Tentokrát výstava začínala až před jednou hodinou, protože jsme čekali, až pan rozhodčí posoudí souběžně konanou klubovou výstavu deerhoundů . Bylo to čekání na rozhodčího světového formátu, který má skutečně obrovské renomé, chovatele greyhoundů pana Espena Engha z Norska (který ten den tedy posuzoval přes 70 psů!). Skandinávští rozhodčí jsou známí svou náročností a přísností a takový byl i pan Engh. Získat výbornou u takového sudího je samo o sobě úspěchem, protože velmi dobré i dobré byly běžně zadávány. Pan rozhodčí posuzoval harmonii a celkovou eleganci chrtíků, jeho přístup byl naprosto profesionální, byl milý, ale měl vyhraněný názor, který se každému nemusel líbit, proto se nedivím, že ti, co neuspěli, jeho posuzování kritizovali. Jenže to je styl rozhodčích, kterých si světová kynologická veřejnost váží a respektuje ho. Takže pro mě bylo obrovskou poctou a radostí, že tuto výstavu vyhrál LEGOLAS Gil-Endor! Bylo to v konkurenci 41 chrtíků.

Navíc nezůstalo jen u tohoto vavřínu, těch úspěchů byla fůra! Ve třídě mladých se představili Melkor a Mallorn. Mallornův páneček od speciální výstavy zapracoval na předvedení, oba byli teprve podruhé na výstavě. Dostal výbornou 1, sice mu pan rozhodčí nezadal titul, ale i tak je to slibné umístění. Druhý byl Melkor s VD2, který krásně dospěl a hezky se předváděl. (Oba mladí byli i tentýž den uchovněni. Mallorn měří 37 cm, Melkor 36 cm.)

Legolase jsem přihlásila do třídy otevřené, ač je již šampion, protože jsem chtěla, aby se poměřil s větší konkurencí. Z pěti chrtíků ho tedy dal rozhodčí na 1. místo, získal V1, CAC. Keleborn získal VD, poslední dobou sbírá samé velmi dobré, škoda. Dostal hezký posudek, ale vytknuto mu bylo předvedení - nosí pořád ocas nahoru; chybí mu snaha prodat své kvality... O klubového vítěze jsme šli s vítězem mezitřídy a třídy vítězů, pan Engh mě hodně péroval, abych Legolase správně vedla... Podařilo se a dostali jsme Klubového vítěze. Už to je velký titul!

Ve fenkách jsme měli želízka v ohni ve třídě otevřené, vítězů a TOP class. V otevřené třídě se představily 4 fenky (byla to jedna z mála tříd, kde všichni dostali výbornou), z nich Kheled Gil-Endor a Lórien Gil-Endor. Vyhrála k mé velké radosti Legolasova sestra Lórien (V1, CAC), Kheled získala krásné ocenění V3. Ve třídě vítězů jsme byly jen dvě - Lúthien a portugalská fenka Chiquitita. První místo a CAC získala Lúthien. A protože v mezitřídě pan rozhodčí nezadal titul, šly o Klubového vítěze dvě sesty – Lóri a Lulu. Bylo mi vlastně jedno, kdo vyhraje, vždyť to zůstane doma! Pohár za Klubového vítěze si odnesla Lórien, moc jí a Zuzce Slivoňové blahopřejeme. Poprvé byla na klubové výstavě zařazena TOP Class (mimo konkurenci) pro interšampiony a klubové šampiony. Ve fenkách se předvedly tři krásné chrtičky – bezkonkurenčně nejlepší byla Dolce Vita du Domaine de Chanteloup, která si odnesla nádherný velikánský pohár – všem účastníkům TOP Class je věnovali Jurkovičovi (stanice Alacris), takže o trochu menší získaly i druhá Fréawyn Gil-Endor a třetí její dcera Ithilien.

Pak už čekala soutěž o Nejkrásnějšího chrtíka „Best of Breed“. Nastoupil Legolas, Klubová vítězka mladých Grejsi del Maestro Scalpellino a Lórien. Opět jsme se předváděli především v pohybu a nakonec pan Engh předal velký pohár za BOB Legolasovi. Byl to opravdu nádherný zážitek a velké vítězství na prestižní výstavě. Představila jsem i chovatelskou skupinu – Fréawyn, Lúthien, Mallorn, a i když jsem do kruhu nastupovala jediná, myslím, že pohled na tři výškou i typem stejné černé chrtíky byl pěkný. Vážím si i kokardy, kterou jsme za nejlepší chovatelskou skupinu dostali. Byl to tedy veleúspěšný den! Posudky pana rozhodčího byly přesné, vystihl detaily, dal na celkový dojem a eleganci. Titulů od takového odborníka si cením dvojnásob! Přiznám se, že když jsem si před výstavou brala desky a čísla a viděla jsem, že Legolas má třináctku, říkala jsem si, že to určitě dobře dopadne :-)

Kompletní výsledky výstavy najdete zde.

Třída mladých - V1 - Mallorn Gil-Endor, VD2 - Melkor Gil-Endor, VD3 - Leos Feritte Bugsy Třída otevřená - V1, CAC - Legolas Gil-Endor, V2 - Talata Ceasar
Třída vítězů - V1, CAC - Lúthien Gil-Endor, V2, R. CAC - Chiquitita do Castelo de Alfaia Třída otevřená - V1, CAC - Lórien Gil-Endor, V2, R. CAC - Callibra Feritte Bugsy

Zapomněla jsem ještě poblahopřát k titulu Naděje roku 2012 - tento titul, který založila a sponzoruje pohárem naše chovatelská stanice Gil-Endor, tentokrát připadl fence Adamíře Alacris, která má 100% krev Gil-Endor: jejími rodiči jsou Keleborn a Ithilien Gil-Endor. Myslím, že čtyři generace fenek - Romanzia des Trois Pyramides, Fréawyn Gil-Endor, Ithilien Gil-Endor a Adamíra Alacris dokazují jednolitost této linie, a to mě velice těší. Moc děkuji a blahopřeji Hance Jurkovičové!

Adamíra Alacris - VN1, vítězka dorostu, Naděje roku 2012. chov. a maj. Hana Jurkovičová

17.06.2012. 18:28