15. 5. 2012

V sobotu 12. 5. se konala v Mladé Boleslavi Speciální výstava chrtů. Pořádal ji Klub chovatelů a přátel barzojů. Počasí se po horkém pátku zkazilo, a tak museli pořadatelé přesunout výstavu do haly. Kruhy byly prostorné, alespoň pro menší a střední plemena určitě. Hala však působila špinavě a neupraveně, určitě stačilo pár květin nebo nějaké barevné výzdoby, aby prostředí bylo trochu vlídnější. Také katalog moc parády nepobral, hlavně v něm bylo dost nepřesností, takže hodně psů se ve třídách přeřazovalo. Ceny by si taková prestižní výstava rozhodně zasloužila mnohem lepší a ve vyšším počtu, především i proto, kolik se na výstavu přihlásilo chrtů - 216, tedy skoro jeden a tři čtvrtě víckrát než loni.

Také chrtíků bylo hodně, přihlášeno bylo 35 psů (tři chyběli), opravu úctyhodný počet. Není divu, posuzovala paní Ing. Hana Petrusová, tedy rozhodčí, která má s chrtíky zkušenosti, má velký respekt pro své znalosti a vystupování. Tady se dobře ukazuje, jak kvalitní a odborný rozhodčí přitáhne mnoho vystavovatelů. Schválně porovnejte počty přihlášených a jména delegovaných rozhodčích na různých výstavách... Paní Petrusová posuzovala přísně, výbornými šetřila jen pro ty nejlepší, přesně pojmenovávala nedostatky, navíc měřila a vysoké psy přesahující limit standardu z posouzení vyřadila. To by měl být vzor pro ostatní posuzovatele, abychom se nesetkávali s bohužel dost častými případy, kdy chrtíci 40 cm a více vyhrávají nejvyšší tituly..., jako by rozhodčí nečetli standard.

Paní Petrusová klade důraz na dobrý pohyb a má ráda robustnější, pevně stavěné chrtíky, takže nepřekvapilo, že se Vítězi speciální výstavy stali ve psech Talata David, který získal i BOB, a ve fenkách Wasabi King of Ivar, oba ze tříd vítězů. Určitě museli mít z takového úspěchu radost! Soupeři jim byli ve psech Legolas Gil-Endor (vítěz mezitřídy) a Natan Stříbrný potok (vítěz třídy otevřené), ve fenách vítězka mezitřídy Lúthien Gil-Endor a Kheled Gil-Endor z otevřené třídy. Takže jsem byla ráda, že se mí psi dobře umístili. Předvedlo se i hodně mladých chrtíků - jak ve třídě dorostu, tak ve třídě mladých. Především třída mladých fen byla nabitá (7) a jen první tři fenky dostaly výbornou. Těší mě, že se předvedli i naši mladí z M a N vrhů. Všichni ale byli poprvé na výstavě, vlastně i včetně jejich páníčků, takže to byl především trénink a seznámení se s tím, jak to na výstavách chodí. Mallorn pěkně chodil, ale v postoji si s ním páneček moc nevěděl rady. I přesto VD2 u tak náročné rozhodčí a hezký posudek je slušným začátkem pro naprostého novice. Ve třídě mladých dopadla hezky drobná černá Nienor, která skončila ve velké konkurenci s výbornou na třetím místě. Její sestřička Nenya sice krásně stála, je opravu nádherná, ale místo pohybu předváděla úprk na vodítku, který se nedal vůbec posoudit. Takže dostala VD. To je jen poučení, že i krásný pes nedosáhne výše, když mu chybí slušné předvedení. No, každý nějak začíná a musí se naučit, jak na to. Tak doufám, že naši mladí se budou jen a jen zlepšovat! Ve veteránech se opět předvedl Bilbo, jeho radost z pohybu v kruhu z něj i přes jeho věk čiší. Dostal titul Best of Veterans. Po posouzení jsme se se proběhli na dostihovém závodišti. Hned jak jsem psy pustila, rozprchli se po tom nádherném trávníku, bylo to zábavnější než čekání v hale...

Kompletní výsledky najdezde.

Kromě toho v sobotu vyhrála na mezinárodní výstavě v Bratislavě Lórien CAC, CACIB, BOB a dokončila titul Slovenského šampiona a Melkor zde získal V1, CAJC. Takže Legolas, Lúthien i Lórien mají ke svým druhým narozeninám všichni titul šampiona. No a pozadu nezůstala ani Khelled, která také již splnila titul Český šampion. Všem moc blahopřeju, děkuju jejich majitelům za péči a úsilí, a mám pochopitelně velikou radost!!!

15.05.2012. 21:54