9. 10. 2009

Od čtvrtka do neděle se konala v Bratislavě Světová výstava psů. Velmi jsem se na tuto událost těšila, vždyť přihlášeno bylo 149 chrtíků, tedy počet nevídaný!! Proto i chrtíky rozdělili do dvou kruhů.

Třídy dorostu a mladých posuzoval pan Blutecher (Norsko), kterého známe i z naší klubovky, třídy dospělých včetně veteránů Belgičanka Rita Reyniersová, kterou jsem nikdy předtím posuzovat neviděla, ale slyšela jsem, že si libuje v rozdávání velmi dobrých a dobrých. A to se i potvrdilo a mimo jiné i přímo u mých fenek. Je to k nevíře, ale Clara dostala VD a Frou-Frou dokonce dobrou!!! Opravdu nevím, co si mám o tomto jejím verdiktu myslet u fenky, která získala vždy jen výbornou, má 3 šampionáty a nejvyšší tituly získané od mnoha rozhodčích z 10 různých zemí. Všeobecně byla úroveň chrtíků dobrá, našli se krásní jedinci, ale i ti horší. Můj pocit byl ten, že kvalita psů byla vyšší než kvalita fen. U psů paní rozhodčí vybírala do užšího výběru pěkné jedince. Sice by se o výběru a pořadí prvních čtyř dalo diskutovat, každý pes má nějaké vady, už zde vítězili jen psi velkých chovatelů, ale vesměs to byli opravdu pěkní zástupci plemene.

Titul světového vítěze získal krásný italský pes Giosue dei Raggi di Luna, res. CACIB získal krásný francouzský Caprice du Domaine de Chanteloup. Ale ve fenách to začalo. Paní rozhodčí zřejmě nemá ráda jemné chrtíky střední velikosti, protože je vyřazovala, preferovala udělané feny na horní hranici, s rovným hřbetem. Zcela nepokrytě vybírala na nejvyšší místa známé tváře bez ohledu na kvalitu feny. Trefně a vtipně to na svých stránkách popsal pan Holoch, ale na místě to až tak k popukání nebylo. Když jsem viděla v mezitřídě Havilah of Devils Pigeons s vytočenýma nohama, která dostala res.CAC, a vybavila jsem si pak dobrou mé Frou-Frou, nemůžu říct nic víc, než to mi hlava nebere... Nevím, jak může někoho těšit získávat taková ocenění. A udělování „zásluh o výstavbu“ pokračovalo. V otevřené třídě dost překvapivě vyhrála fena Fiefoerniek´s Faithless Woman. Druhá byla Calathea du Domanine de Chanteloup. Mám pro chrtíky této stanice velkou slabost, to se ví, ale tahle fenka by se „knihou mého srdce“ nestala. A Anthinea v třídě šampionů je krásná fena s mnoha výstavními oceněními, ale je ve věku, kdy bude muset žezlo předat dalším - a v šampionech jí více než na paty šlapaly jiné krásné feny (například Soltar´s New Sensation, Py´s Elektra). Osamocená vítězka třídy pracovní (výborná !? ve srovnání s ostatními védéčkovými a déčkovámi fenami?) chodila mizerně a v rozběhu o CACIBa doplnila opravdu nesourodou čtveřici. Té rozhodně dominovala černá vítězka mezitřídy Celeste dei Raggi di Luna, ale na ni se už v úzkém výběru překvapivě nedostalo. Světovou vítězkou se stala dlouhá holandská fena (na obrázku) a res. CACIB pak dala rozhodčí Calatheie.

Mně se líbila v otevřené třídě Skogsville´s Saturday Nigth Live, sice větší, ale pěkně stavěná s hezkým pohybem, jedna černá ruská fenka (jméno nemohu dohledat), ani Dervish Victoria Desert Queen nebyla špatná (taky větší), Py´s Elektra ze šampionů a třetí šampionka. Když tohle představení skončilo, šla jsem se podívat na mladé. Čekala jsem trochu úlevu od známého norského rozhodčího, ale opět i tady vítězily známé tváře ne kvalita. Psy jsem už nestihla, ale valení očí nepřestalo ani když jsem viděla světového vítěze mladých i třídu mladých fen. Pak rozhodčí těch pár hezkých fenek nepustil do užšího výběru (vyjma jedné). Mezi poslední čtveřicí byla suverénně nejlepší světle krémová fena Eledi Grace Primo Dona, ale skončila až třetí. Světovou vítězkou mladých se stala Fiefoerniek´s Femme Formidable a získala i Junior BOB. Útěchou pak v závěrečné přehlídce vítězů bylo, že BOB si zcela zaslouženě odnesl opravdu pěkný pes Giosue dei Raggi di Luna.

Průběh hodnocení a výsledky vyvolaly údiv u zkušených vystavovatelů i u těch začínajících. Podívejte se na fotky zde: http://www.italsky-chrtik.utf.cz/vysledky-vystav/svtov-vstava-ps-bratislava-9-10-2009/ Je obvyklé, že na těchto výstavách nejvyššího typu se prostě velcí chovatelé preferují, je to taková povinná úlitba. Jistě přijatelná, pokud předvádějí pěkné psy. To bohužel nebyl tentokrát vždy ten případ. Škoda, trochu se tím pohrdá "obyčejnými" vystavovateli a chovateli. A škoda, že se tím pokazil dojem z hezky připravené akce, na kterou vynaložili organizátoři nemalé úsilí. No, je to jen další zkušenost. Co zbývá? Hodit prostě tuhle výstavu za hlavu (i se všemi penězi za poplatky, cestu a dalšími výdaji) a pokračovat dál! P. S. Nechci, aby to vypadalo, že si s panem Holochem navzájem dohazujeme návštěvy stránek, ale podívejte se na jeho komentář: http://www.italian-greyhounds.eu/

Světový vítěz, BOB - Giosue dei Raggi di Luna Svět. vítězka - Fiefoerniek´s Faithless Woman

06.03.2011. 18:22